Планински туризъм

Всичко извън спорта.
Потребителски аватар
iLDiavolo
Тартор на Курва Суд
Мнения: 1105
Регистриран: 04 юни 2018, 17:33
Has thanked: 120 times
Been thanked: 186 times

Планински туризъм

Мнение от iLDiavolo » 07 юни 2018, 15:35

Отварям тази тема като сравнително запален почитател на планинарството, преходите, трекинга, хайкинга или който както там му е удобно да го нарича.

Предполагам, че от толкова хора във форума, все има още с такова хоби и мисля, че би било полезно да съществува подобна тема, в която да обменяме опит, снимки, преживявания, дори да се организираме помежду си за подобен тип мероприятия. Можем да си помагаме и в избора на екипировка, със съвети за маршрути, откъде да се мине, какво да се види и т.н. Знам, че има не малко инфо в нета, но не навсякъде събеседниците са фенове на Милан :)
#weareacmilan

Потребителски аватар
iLDiavolo
Тартор на Курва Суд
Мнения: 1105
Регистриран: 04 юни 2018, 17:33
Has thanked: 120 times
Been thanked: 186 times

Re: Планински туризъм

Мнение от iLDiavolo » 07 юни 2018, 15:39

И за да стартирам някаква дискусия по темата, ще споделя все още краткия си опит и намерения.

Правя преходи до тук от по максимум 2 дни с 1 нощувка - на палатка или на хижа, максимално съм стигал до 19 км за ден. Качвал съм се на Мусала, Вихрен, Ботев, Мальовица, Рилските езера, доста екопътеки и пътечки, Камен Дел, който препоръчвам на всички близо, а и не толкова близо до София, още повече става и за "кашкавал туристи". Спал съм на х. Иван Вазов, х. Рай, х. Чудните мостове, х. Пършевица... къде на палатка до хижата, къде в самата хижа. Дребните преходчета или не толкова популярните такива няма да ги изброявам.
Преди 2 седмици направих 36 км преход за 2 дни във Врачанския Балкан, където посетих водопада Врачанска Скакля, спах на х. Пършевица, минах и през пещерата Леденика, накрая и скалната забележителност Вратцата. До края на месеца смятам да кача отново Мусала, ама от южната страна, 2 дни с нощувка на хижа, а за Юли съм намислил 4 дни в Пирин с Кончето, Кутело, Вихрен, Синаница, Тевно езеро и безбройните други пирински езера, покрай които се минава. Пък живи и здрави, дали тази година или следващата/ите, съм таргетирал качване на вр. Митикас или по-познат като Олимп (всъщност така се казва самата планина, а не върха) в непланинарските среди. Въобще се паля по "будала-баирството" все повече и повече с всеки следващ преход. :)
#weareacmilan

Потребителски аватар
cuorerossonero
Forum moderator
Мнения: 7196
Регистриран: 04 юни 2018, 15:23
Has thanked: 485 times
Been thanked: 2527 times

Re: Планински туризъм

Мнение от cuorerossonero » 07 юни 2018, 22:16

Кончето е супер мания, много екстремно изглеждат снимките, правени от върха на скалния хребет, много ще ти хареса. На Мусала и аз се качвам всяка година, маршрутът от Ястребец за мен е доста по-живописен от този на Рилските езера например, който си е съвсем като разходка в парка.
Планината си е страхотно място за почивка, особено лятото, когато няма сняг и студ, а всичко е зелено, тихо и хладно. На нашата малка територия имаме доволно много планини и прекрасни места, които да се видят, но лично аз мразя палатковата мизерия и избягвам да преспивам на вигвамен принцип. :D

Иначе и аз много си падам по трекинга и хайкинга, но честно казано, далеч повече харесвам факинга. :D :D :D
PIOLI VATTENE!!!

Потребителски аватар
Sheva7
Фен на Милан
Мнения: 618
Регистриран: 04 юни 2018, 18:37
Has thanked: 187 times
Been thanked: 100 times

Re: Планински туризъм

Мнение от Sheva7 » 07 юни 2018, 22:50

Хохо, браво за темата, аз се зарибих преди 2 години. Първият ми връх беше Вихрен, ама го качихме през каменната река, защото някакъв се избъзика с нас, та беше още по-трудно... :D Последваха Черни връх, Ботев (35 км за един ден изкачване и слизане), Безбог, Полежан, Козя стена, Мальовица (там бяхме наистина стабилна група над 10 човека - много яко, останахме и в хижата вечерта, необичайното беше, че момичетата бяха колкото кочовете, ако не и повече, евала на тогавашния организатор, рядко е така). Тази година бях първо до пещерата Божиите очи, но преди това направихме стабилен преход, а следващата седмица бяхме на връх Червена скала, слизането беше, за да съкратим пътя, минахме през път, който беше много тесен, хлъгзав, навсякъде около нас препятствия - дървета, клони, постоянно трябва да си нащрек да се пребиеш.. :D Това място е близо до Бачково. Минавал съм също Дяволската екопътека, бил съм на Перперикон, Моняк, Дяволския мост, екопътека Струилица-Калето, Анево кале, Орлово око и други места, но в момента просто ги забравям, ходил съм до няколко красиви водопада. Яко си е, стига да има време и добра компания. :)
Не съм бил на Мусала, но то там е с лифт и е лесен връх - всякакви кифли са били там - магистрала е. Групичката, с която ходих, бе на Кончето и изкачиха доста върхове на Пирин, но аз нямах възможност.

Потребителски аватар
iLDiavolo
Тартор на Курва Суд
Мнения: 1105
Регистриран: 04 юни 2018, 17:33
Has thanked: 120 times
Been thanked: 186 times

Re: Планински туризъм

Мнение от iLDiavolo » 07 юни 2018, 23:16

Мусала през Ястребец с лифта съм съгласен, че е детска играчка. Затова и тая година ще го качвам по маршрута Боровец - х. Марица - Мусала, тоест от южната доста по-непопулярна за изкачване страна. Южна от хижата до върха де.
Последна промяна от iLDiavolo на 07 юни 2018, 23:19, променено общо 1 път.
#weareacmilan

Потребителски аватар
cuorerossonero
Forum moderator
Мнения: 7196
Регистриран: 04 юни 2018, 15:23
Has thanked: 485 times
Been thanked: 2527 times

Re: Планински туризъм

Мнение от cuorerossonero » 07 юни 2018, 23:18

Бе с лифт е само до Ястребец, после следват два часа и половина усилен кракомобил. :D
PIOLI VATTENE!!!

Потребителски аватар
Sheva7
Фен на Милан
Мнения: 618
Регистриран: 04 юни 2018, 18:37
Has thanked: 187 times
Been thanked: 100 times

Re: Планински туризъм

Мнение от Sheva7 » 08 юни 2018, 00:00

cuorerossonero написа:
07 юни 2018, 23:18
Бе с лифт е само до Ястребец, после следват два часа и половина усилен кракомобил. :D
Радо, от Паниците до Ботев и връщане по скъсен маршрут ни отне може би 16 часа, ако се бяхме връщали по Тарзановата пътека, щяхме да нощуваме някъде на открито, и то без палатка :D :lol: ...Два часа и половина нищо не са. :P evil

Потребителски аватар
Sheva7
Фен на Милан
Мнения: 618
Регистриран: 04 юни 2018, 18:37
Has thanked: 187 times
Been thanked: 100 times

Re: Планински туризъм

Мнение от Sheva7 » 08 юни 2018, 00:02

iLDiavolo написа:
07 юни 2018, 23:16
Мусала през Ястребец с лифта съм съгласен, че е детска играчка. Затова и тая година ще го качвам по маршрута Боровец - х. Марица - Мусала, тоест от южната доста по-непопулярна за изкачване страна. Южна от хижата до върха де.
Това вече ще е по-интересно и няма да е пренаселен пътят. :)

Потребителски аватар
Nikola_Scorpions
Фен на Калчото
Мнения: 267
Регистриран: 04 юни 2018, 15:38
Has thanked: 26 times
Been thanked: 15 times

Re: Планински туризъм

Мнение от Nikola_Scorpions » 08 юни 2018, 09:19

Аз си взех една книжка на БТС - 10 най-високи върха на 10 планини ли нещо такова и мисля да щурмувам връх Руй или Радомир този месец, но по-скоро първи, че е по-близко.

PerfStranger
Фен на Милан
Мнения: 743
Регистриран: 04 юни 2018, 16:48
Has thanked: 81 times
Been thanked: 62 times

Re: Планински туризъм

Мнение от PerfStranger » 08 юни 2018, 10:22

И аз съм доста зарибен и вече пообиколих всички комерсиални места. Сега вече се чудя какво по-неизвестно да избера. Обикновено правя преходите уикенда със спане някъде(понякога слизам от планината и на другия ден пак до някое удобно място с колата). Относно Кончето, който не го е правил нека не се плаши. Има точно един страшен момент в който трябва от по-висока скала да слезеш 50 сантиметра по-надолу на по-ниска. Там е и най-тясно Кончето, но пък имаш въже и не е особено трудно. Другото е ходене по ръб широк над метър и се държиш за въжето. Но си е готин адреналин. Препоръчвам да тръгнете рано от хижа Вихрен и да сте на коня около 8-9. Така ще избегнете тълпите и няма да се налага на тесните места да се разминавате с разни спрелняци, които са отишли със селфи стика.

Потребителски аватар
cuorerossonero
Forum moderator
Мнения: 7196
Регистриран: 04 юни 2018, 15:23
Has thanked: 485 times
Been thanked: 2527 times

Re: Планински туризъм

Мнение от cuorerossonero » 08 юни 2018, 11:04

Sheva7 написа:
08 юни 2018, 00:00
Радо, от Паниците до Ботев и връщане по скъсен маршрут ни отне може би 16 часа, ако се бяхме връщали по Тарзановата пътека, щяхме да нощуваме някъде на открито, и то без палатка :D :lol: ...Два часа и половина нищо не са. :P evil
Не спорим. :D
Аз далеч не твърдя, че Мусала е нещо повече от интензивна разходка, ама все пак от Ястребец до върха и обратно стават едно 6-7 часа, в зависимост от темпото, колко пъти ще се спира и колко ще се стои горе, а горе е много приятно. Мисълта ми беше, че в сравнение с Рилските езера си има повечко катерене, особено от заслона нагоре и ако се използва "мечата пътека". Аз на Мусала винаги си ходя по тениска, къси гащи и маратонки, от повече няма нужда. :)
PIOLI VATTENE!!!

Cafu
Тартор на Курва Суд
Мнения: 1629
Регистриран: 04 юни 2018, 14:49
Has thanked: 117 times
Been thanked: 219 times

Re: Планински туризъм

Мнение от Cafu » 08 юни 2018, 13:33

Браво за темата. От 2004 та ходя почти всеки уикенд. Бил съм на доста места и в България и в чужбина. От нашите хижи по-силен купон нема :)

Отговори